Leczenie jąkania - Metody leczenia jąkania

MEDserwis.pl > Leczenie jąkania >Metody leczenia jąkania

Metody leczenia jąkania

Z jąkaniem zmaga się coraz więcej dzieci i osób dorosłych, dlatego warto wiedzieć, że leczenie jąkania bez względu na wiek osoby jąkającej się może być skuteczne i trwałe. Osoby borykające się z jąkaniem nie mogą płynnie wyrażać swoich myśli i uczuć, a to często powoduje u nich uczucie zażenowania i wstydu, co w znacznym stopniu ogranicza osobie jąkające się normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zupełnie niepotrzebnie zaburzenie płynności mowy utrudniają im życie ponieważ z jąkania można skutecznie się wyleczyć, ale wymaga to wiele pracy i wytrwałości. Ważnym elementem zapewniającym powodzenie terapii jąkania jest wiedza i zaangażowanie rodziny oraz najbliższego otoczenia osoby jąkającej się. Zadaniem terapeuty jest odpowiednie przygotowanie i wdrożenie opiekunów w terapię osoby jąkającej się ponieważ skuteczne leczenie jąkania wymaga wkładu pracy oraz zaangażowania nie tylko osoby jąkającej się, ale również opiekunów. Jąkanie jest problemem natury logopedycznej i psychologicznej, dlatego w procesie leczenia dobre współdziałanie terapeutów, psychologów oraz opiekunów osoby jąkającej się pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty leczenia.

Leczenie jąkania u małych dzieci

Jąkanie pojawiające się u dzieci pomiędzy 3-5 rokiem życia, najczęściej ma związek z rozwojem dziecka i w wielu przypadkach może zaniknąć samoistnie. Warto jednak udać się do lekarza i logopedy, żeby wykluczyć inne przyczyny jąkania, które mogą być wynikiem nieprawidłowej pracy aparatu mowy lub zaburzeniami neurologicznymi.
Zalecona przez specjalistę terapia zawsze jest dostosowywana do wieku dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Terapia ma najczęściej formę ćwiczeń do wykonywania w domu. Oczywiście nadzór nad całym procesem leczenia jąkania sprawuje terapeuta, ale to na rodzica spada największa odpowiedzialność. Otrzymując zestaw ćwiczeń rodzic musi umiejętnie wprowadzać je podczas zabawy z dzieckiem, żeby odnieść oczekiwane efekty. Dziecko bawiąc się z mamą i tatą nie będzie uprzedzone i chętnie będzie wykonywało ćwiczenia jeżeli uzna ja za element wspólnej zabawy. Rodzice najlepiej znają swoje dziecko i wiedzą kiedy jest zmęczone, a kiedy wykazuje największą aktywność i możliwe będzie przeprowadzenie ćwiczeń.
W całym procesie leczenia jąkania niezwykle ważna jest konsekwencja i determinacja rodzica, prawidłowo przeprowadzone zajęcia powinny przynieść spodziewany efekt. Ćwiczenia zalecane przez rehabilitantów najczęściej mają postać pracy nad oddechem połączonej z ćwiczeniami akustycznymi, jest to np. wymawianie określonych sylab, głośne wydmuchiwanie powietrza, zmiana intonacji głosu czy wymawianie tekstu coraz głośniej – zaczynając od szeptu aż do krzyku, dlatego można stworzyć z takich ćwiczeń rozmaite formy zabawy.

Leczenie jąkania u dzieci w wieku szkolnym i nastolatków

Leczenie jąkania u młodzieży szkolnej i nastolatków przebiega trochę inaczej niż u młodszych dzieci. Terapia małych dzieci opiera się głównie o działania rodziców, jednak w starszym wieku największą pracą musi wykazać się sam pacjent. Dzieci w wieku szkolnym starają się za wszelką cenę być w grupie rówieśników, a problemy związane z jąkaniem doprowadzają do częstego wycofania się czy zamknięcia się w sobie.
Badania wykazują, że młodzież jąkająca się na drugim miejscu stawia problemy z nauką – bo najczęściej osoby te nie mają większych problemów z przyswajaniem wiedzy, ale przyczyną ich największych zmartwień jest brak prawidłowej komunikacji z rówieśnikami. Pacjenci poddający się terapii logopedycznej, często muszą mieć wsparcie psychologiczne, utrudniona socjalizacja powoduje frustrację i doprowadza do sytuacji stresowych.
Ćwiczenia poprawiające płynność mowy są równie ważne jak metody wyrażania siebie i sposoby komunikacji społecznej. To właśnie oddziaływanie na środowisko, w którym przebywa pacjent może poprawić proces leczenia jąkania. Terapia obejmuje różne modele powolnego startu wypowiedzi, ćwiczenia z modulacją i rytmem głosu, ale również zajęcia relaksacyjne i psychoanaliza. Akceptacja siebie w połączeniu z zaleceniami logopedy i psychologa – dają najlepsze efekty terapeutyczne.

Leczenie jąkania u osób dorosłych

Osoby dorosłe zmagające się z jąkaniem, najczęściej większość czasu poświęcają na zwracanie uwagi w jaki sposób mówią. Terapia osoby dorosłej jest o tyle ciężka, że zazwyczaj opracowała ona własne metody mające zapobiegać jąkaniu, które zazwyczaj nie odnoszą zamierzonego skutku. Dlatego prowadzący leczenie jąkania terapeuta ma trudne zadanie bo musi pacjenta nauczyć się mówić od nowa. Bardzo ciężko jest pozbyć się wyuczonych zachowań i naleciałości językowych, dlatego terapia wymaga od pacjenta ogromnej cierpliwości, samokontroli i determinacji.
Terapeuta w procesie leczenia jąkania pełni rolę koordynatora i zapewnia wsparcie, ale to właśnie pacjent musi pracować sam ze sobą. Wprowadzenie nowych zasad i sposobu reakcji na bodźce jest bardzo ciężkie, jednak wspomagane ćwiczeniami może przynieść zamierzony skutek. Ćwiczenia językowe i aparatu mowy z wykorzystaniem różnych technik oddechowo-fonetycznych i ćwiczeniem mięśni zasadniczo niewiele różni się od ćwiczeń przeprowadzanych z dziećmi czy młodzieżą szkolną, jednak pacjent dorosły musi przełamać dotychczasowe nawyki i niejako odwrócić cały proces ucząc się na nowo języka i sposobu mówienia.
Ciężka praca, wsparcie terapeuty i specjalistyczna opieka mogą okazać się kluczowe w całym procesie leczenia jąkania. Wyleczeni pacjenci zauważają nie tylko płynność wyrażania swoich myśli, ale twierdzą, że stali się nowymi ludźmi, dlatego warto skontaktować się z profesjonalną kliniką leczenia jąkania i poddać się terapii.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl